تبلیغات
توتستان - نقدی بر رمان سرگذشت آرتور گوردون پیم و زندگینامه ادگار آلن پو
 
توتستان
وبلاگ ادبی،سینمایی،انتقادی

رمان دریایی پو تنها رمان یا داستان بلند پو است.در عین حال رمان به نوعی ناتمام است.پو با زبانی نافذ و دقیق و پر جزئیات قهرمانش را در طی ماجراجویی دریاییش دنبال می کند.نویسنده بخوبی اتمسفرهای متفاوت قهرمان را در موقعیتهای مختلف شرح می دهد.آرتور پسر جوان انگلیسی با دوستش که پدرش ناخدای یک کشتی است خود را پنهانی سوار کشتی می کند تا به ماجراجویی بپردازد.شورش در کشتی و مشکلاتش در زمان گیر کردن در انبار با زبان دقیق و سلیس پو حالات توهمی یک انسان محبوس را روایت می کند.بعد روایت دوران پنهان شدن و بعد طوفان شورش دوباره سرگردانی کشتی و چپه شدنش و سپس نجات با تمام تصورات و توهمات آرتور روایت می شود.با نجات صحنه عوض می شود و نویسنده بیشتر زبانی علمی و جغرافیایی می یابد ولی بار دیگر گرفتاری در دام بومیان و فرارش مایه هایی روانی توهمی می یابد و در همین توهم پایان رمان ناتمام می ماند.

http://novler.com/Content/NovelImages/n19962.jpghttp://www.stampnews.com/stampimages200901/1232394387_929364b.jpg

پو با این رمان پایه گذار نوعی ادبیات ماجراجویانه تخیلی دریایی بود که بعدها ژول ورن و بخصوص هرمان ملویل در موبی دیک آن را دنبال کردند.این رمان به نوعی پایه همه آثار ورن را بوجود آورد و از لحاظ ادبی با موبی دیک برابری می کند.

اِدگارآلِن پو (Edgar Allen Poe) (۱۸۰۹ - ۱۸۴۹)، نویسنده داستان‌های کوتاه، شاعر، نقاد و ویراستار آمریکایی است که عمده شهرتش به خاطر توسعه‌بخشیدن به گونه‌های ادبی وحشت و معمایی-جنایی می‌باشد. فضای ترسناک و درون‌مایهٔ گوتیک حاکم بر آثار او، در ادبیات داستانی آمریکا بی‌همتا است. پو از پیشروان داستان‌های پلیسی مدرن محسوب می‌شود و بسیاری از آثار او شهرت جهانی دارند.

پو زادهٔ شهر بوستون در آمریکا بود. وی در آغاز سروده‌هایش را در مجله‌ای در نیویورک به چاپ رساند. وی با دختر عمویش پیمان زناشویی بست. با مرگ همسرش دچار سرخوردگی و ناامیدی بسیاری شد که این غم و اندوه وی بر آثارش نیز اثر گذاشت.

در کودکی پدر خود را از دست داد. با آن‌که توانست به دانشگاه برود، تحصیل خود را از برای ناسازگاری با ناپدری خویش رها کرد و از خانه گریخت. پس از چندی به دانشکدهٔ افسری وست پوینت رفت با این باز آن‌ها را نیز موافق طبع خویش نیافت و ترک کرد.

وی استاد نوشتن داستان کوتاه بود. از ادگار آلن پو به عنوان بنیان‌گذار داستان کوتاه امروزی یاد می‌کنند. داستان‌های کوتاه وی، نوعی از قصه‌های کهن بود که در زمینه‌های وحشت، انتقام و حوادث مهیب و هولناک بازآفرینی شده و گسترش یافته بود.

نخستین نوشته‌هایش سه مجموعه شعر بودند که در سال‌های ۱۸۲۷ تا ۱۸۳۱ منتشر شد. در این میان داستان نیز می‌نوشت و در یک مسابقه داستان کوتاه برنده شد. پس از آن به همکاری با روزنامه‌ها و ماهنامه‌های ادبی پرداخت و برای داستان‌هایش پاداش‌هایی گرفت. داستان‌های کوتاه مانند نقاب مرگ سرخ و فروریزی خاندان آشر برایش شهرت جهانی آفرید. پو در داستان‌های کوتاه خویش مانند قتل در خیابان مورگ و راز ماری روژه توانایی ویژهٔ خویش را نشان داد. در سال ۱۸۴۰ مجموعه ‌ای از این گونه داستان‌های خویش را با نام داستانهای گروتسک وعربسک (grotesque and arabesque) پخش کرد که از برجسته نوشته‌های او شمرده می‌شود. به همین دلیل است که پو را پدر داستان پلیسی امروز خوانده‌اند.

ادگار آلن پو، گذشته از داستان‌نویسی، منتقد ادبی توانا وهوشمندی نیز بود و با دیدی نقادانه به ادبیات و نوشته‌های ادبی می‌نگریست. پخش مجموعه شعر کلاغ و شعرهایی دیگر در سال ۱۸۴۵ برای پو کامیابی و نام‌آوری به ارمغان آورد. شعرهای او که سرشار از پنداره‌های پراحساس و جمله‌های آهنگین و جاندار است؛ جایگاهی سزاوار در ادبیات انگلیسی یافت و به بسیاری زبان‌های دیگر ترجمه شد. پو با همهٔ این تکاپوهای ادبی و با اینکه چندگاهی سردبیر یکی دو نشریه ادبی بود، در تنگدستی و دشواری می‌زیست و چون از تندرستی کامل نیز برخوردار نبود و روحیه‌ای نامنظم تا اندازه‌ای بی‌بندوبار داشت، نتوانست به شرایط فراخور و آسوده دست یابد. پس از مرگ همسرش در اثر بیماری سل در سال ۱۸۴۷ میلادی بیش از پیش به نابسامانی‌های بدنی و روانی دچار شد و به باده‌نوشی افتاد، اگرچه باز هم دراین دوره نوشته‌هایی از خود به جا گذاشت. در ۱۸۴۹ او را بیهوش در جوی خیابانی پیدا کردند و به بیمارستان بردند. چهار روز در حال مرگ و زندگی به سر برد و هذیان گفت. از چیزهایی وهمی و شبحی بر دیوار حرف می‌زد، اما نتوانست بگوید که چه بر سر او آمده و در ۱۷ اکتبر ۱۸۴۹ در بیمارستان، دیده از جهان فرو بست.

ادگار آلن پو تأثیر چشمگیری بر ادبیات پس از خود گذاشت و از بنیانگذاران داستان کوتاه به مثابه یک فرم ادبی و همین طور از بنیانگذاران گونه‌های پلیسی، علمی‌تخیلی و وحشت شمرده می‌شود. نویسندگان و شاعرانی نظیر ژول ورن،رابرت لوئیس استیونسن،فرانتس کافکا،آندره ژید،گراهام گرین،جیمز جویس،هرمان هسه،والت ویتمن، ویلیام فاکنر، هرمان ملویل و ری بردبری، و در فرانسه شارل بودلر، شاعر بزرگ فرانسوی که آثار او را به فرانسه ترجمه کرد و استفان مالارمه، و همین طور اسکار وایلد، آلدوس هاکسلی، فئودور داستایوسکی، خورخه لوئیس بورخس،آنتوان چخوف،ویلیام تنیسون و توماس مان از او تأثیر گرفته‌اند. چهرهٔ هولناک و همیشه حاضر مرگ و احساس گناه گریز ناپذیر قهرمانان پو، پیش درآمدی است برای آنچه بعدها داستایوفسکی در جنایت و مکافات تکامل می‌بخشد. پو، بینشی ژرف به درون (گمراهی ذهنی) پدید می‌آورد که نشان می‌دهد مرز میان عقل و جنون چه اندازه باریک است. کشمکش همیشگی میان دو نفس درونی که در داستان «ویلیام ویلسن» آشکارترین نمود را می‌یابد؛ آنچه که روانشناسی نوین «شخصیت دوپاره» می‌خواند و در رمان «دکتر جکیل و مستر هاید» استیونسون نمود یافت.داستان های کوتاه او روندی سریع و مستقیم به اوج داستان دارد که از این نظر بر همینگوی هم تأثیر گذارده است.

داستان‌های او عبارتند از:سوسک طلایی،گربه سیاه،داستان‌های شگفت‌انگیز،قلب رازگو،زنده به گور،برنیس،بشكه آمونتیلادو،زوال خاندان آشر،قورباغه،لیژیا،مرد توده،نقاب مرگ سرخ،قتل در خیابان مورگ،مغاک و آونگ،شب هزار و دوم شهرزاد و اشعارش هم عبارتند از:اعراف،آنابل لی،زنگ‌ها،شهری در دریا،الدورادو،قصر جن زده،لنور،کلاغ،اولالوم.

نوع مطلب : دستوشته (نقد کتاب)، 
برچسب ها : ادگار آلن پو، سرگذشت آرتور گوردون پیم، رمان دریایی، ادبیات امریکا،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 9 آذر 1396 08:45 بعد از ظهر
یک سهم قابل توجه! من فقط این را به یک دوست فرستادم که
این کار را انجام داده است. و او در واقع به من دستور داد
صبحانه فقط به خاطر اینکه من آن را برای او پیدا کردم... lol. به من اجازه بده
برای اصلاح این.... متشکرم برای غذا!! اما آره، ممنون که وقت صرف شدید
برای بحث در مورد این موضوع اینجا را در وبلاگ خود.
سه شنبه 9 آبان 1396 04:03 بعد از ظهر
HEYA من برای اولین بار اینجا هستم. من این هیئت را پیدا کردم و آن را واقعا پیدا کردم
مفید و مفید بود. امیدوارم چیزی را به عقب برگردانم و به دیگران کمک کنم
مثل تو به من کمک کردی
شنبه 18 شهریور 1396 06:12 قبل از ظهر
متشکرم برای ارسال شگفت انگیز شما! من واقعا از خواندن لذت بردم
آن، شما ممکن است یک نویسنده بزرگ باشید. مطمئن باشید که وبلاگتان را نشانه گذاری کنید و
شاید روزی برسد من می خواهم تشویق کنم
شما برای ادامه کار بزرگ خود، یک بعد از ظهر خوبی داشته باشید!
دوشنبه 2 شهریور 1394 08:44 قبل از ظهر
با ثبت وبلاگ خود در بزرگترین بانک وبلاگ های ایرانی بازدید خود را چندین برابر کنید..
یکشنبه 1 شهریور 1394 09:28 قبل از ظهر
با ساخت وبلاگ در سیستم لاین بلاگ روزانه بیش از هزاران نفر بازدید داشته باشید.....
فقط کافیست مطالب خود را در لاین بلاگ نیز انتشار دهید

پس همین حالا وبلاگت رو روی لاین بلاگ بساز
www.lineblog.ir

دوستان زیادی توی لاین بلاگ وبلاگ دارن
تو هم به جمع اونا بپیوند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
درباره وبلاگ

در این وبلاگ نظریات شخصی نویسنده در حوزه های ادبیات داستانی و سینما ذکر شده است.

Homo damnatus est ad tragoedia
Man is doomed to tragedy
انسان محکوم به تراژدی است
مدیر وبلاگ : محمدرضا آزادی
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :