توتستان
وبلاگ ادبی،سینمایی،انتقادی

داستان تریلر یا داستان پرهیجان جنایی یکی از مهمترین بخشهای صنعت نشر در جهان است.هر خواننده عام یا حرفه ای و یا حتی هنری خوانی مطمئناً از خواندن این رمانها لذت می برد.این نوع داستانها روند بی رونق و کسالت بار زندگی عادی را قابل تحمل و گذرا می سازند.

رمان روانکاو نوشته جان کاتزن باخ هم از این نوع داستانها است.البته رمان بیشتر از این هم هست.نگاه روانشناسانه خوبی در رمان گنجانده شده است.قهرمان که خود روانشناس است مورد حمله تمام عیار یک دشمن ناشناس قرار می گیرد و تا مرز فروپاشی کامل می رود.

نیمه اول رمان بیشک یک شاهکار است.دشمن ناشناس براحتی تمام چارچوبهای روانی و عقیدتی روانشناس را نابود می کند.بیگناهی که ناگهان در گرداب حوادثی دهشت بار همه چیز را از کف می دهد و فرو می پاشد.بسیار ترسناک است که این بخش رمان چه ساده و سهمگین نشان می دهد اگر نیرویی سرسخت و سمج و توانمند علیه شما برخیزد با همه فضیلتها و معصومیتتان می تواند به راحتی شما و نام و شخصیتتان را نابود کند و چه اندازه ارزشهای متعارف چه مذهبی و چه عرفی ناپایدارند و در مقابل اراده ای راسخ برای رسیدن به هدف نابودی هر چیزی فرو می پاشند.دروغ نیرنگ و ریا براحتی تمام اخلاقیات بظاهر قدرتمند را به چالش می کشد و زندگی فردی را نابود می کند.واقعاً نیمه اول رمان بسیار جالب و در عین حال ترسناک است.

هر چند نیمه دوم رمان به قدرت نیمه اول نیست و تلاش قهرمان برای نجات کلیشه ای و عامه پسند روایت شده اما همان نیمه اول توانسته ارزش رمان را از یک اثر فقط موفق فراتر برد.

رمان فوق توسط طاهره صدیقیان ترجمه و توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در سال 1385 منتشر شده است.

اما کتاب جذاب و خواندنی داستان زندگی خالق شازده کوچولو اثر استیسی شیف داستان شورانگیز و در عین حال وفادار به واقعیت زندگی آنتوان دوسنت اگزوپری است.

اگزوپری خلبان و نویسنده مشهور فرانسوی خالق داستان مشهور شازده کوچولو و راوی جادویی داستانهای آسمان و پرواز و صحرا در پیک جنوب،زمین انسانها،پرواز شبانه،خلبان جنگ،پرواز بر فراز آراس و باد شن و ستارگان و هوانورد چنان خلبانی و شعر و داستان را در هم تنیده بود که از هم جداشدنی نبودند.این خنیاگر آسمان و زمین از دل تجربیاتش خیال و عشق و احساس را همچون شاعری بینظیر در هم ریخته و شمایل زیبا رویایی و خیال انگیز خلق می کرد.

کتاب فوق شاید بهترین زندگی نامه از زندگی پر غوغای این نویسنده بوده که با کمال بیطرفی روایت شده است.کتاب از نامه ها و خاطرات دوستان و خانواده اش بی پرده تصویر جامع و قابل قبول از اگزوپری روایت می کند.این تصویر کامل شمایل همان کسی است که نویسنده آثارش بوده است.همان شور و احساس همراه با حس زیبای کودکی که در همه آثارش نمود دارد.

کتابی بشدت خواندنی که زوایای پیدا و پنهان این شخصیت شوریده و شیدا را بخوبی روایت می کند.

البته من شخصاً کتابهای او در ارتباط با پرواز و خلبانی اش را بر شازده کوچولو ترجیح می دهم.شاید همه او را با این رمان می شناسند اما شخصیت و رویاهای ناب او در دیگر آثارش برای من شیرین تر و جذاب تر از این کتاب است.زمین انسانها و پرواز شبانه بیشک شعر تغزلی در قالب نثر است که از عمق روحی کودک سان شوریده و در عین حال عمیق و عاطفی بیرون آمده است.

کتاب فوق توسط پرتو اشراق ترجمه و در انتشارات ناهید در سال 1380 چاپ شده است.

نوع مطلب : دستوشته (نقد کتاب)، 
برچسب ها : روانکاو، جان کاتزن باخ، آنتوان دوسنت اگزوپری، استیسی شیف، ادبیات فرانسه، داستان جنایی،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 6 )    1   2   3   4   5   6   
 
درباره وبلاگ

در این وبلاگ نظریات شخصی نویسنده در حوزه های ادبیات داستانی و سینما ذکر شده است.

Homo damnatus est ad tragoedia
Man is doomed to tragedy
انسان محکوم به تراژدی است
مدیر وبلاگ : محمدرضا آزادی
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :